Mamici sincere
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

diversificarea alimentatiei

+2
elymami
alina.elie
6 participanți

In jos

diversificarea alimentatiei Empty diversificarea alimentatiei

Mesaj  alina.elie Sam Noi 27, 2010 5:48 am

Sunt cred, cea mai noua mamica in ceea ce priveste diversificarea, pt ca azi am inceput-o Wink
Azi i-am dat de dimineata si seara... papa bine, e multumit, doarme si mai bine si e si mai calm... poate mi se pare si poate e prea devreme sa ma pronunt, dar sper sa o tina asa si de azi sa se trezeasca doar o data pe noaptea Laughing
Primele 2 zile ii dau cereale, urmatoarele 2 banane, ultimele 2 mar... nu am voie sa ii dau altceva pt urmatoarele 2 luni... daca voua v-a zis doctorul sa ii faceti bebelului diversificarea diferit, spuneti-mi si mie, caci eu o fac dupa ureche cu 2-2-2 zile Embarassed

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  elymami Sam Noi 27, 2010 6:27 am

Eu la ai mei am inceput cu suc de fructe,mar si morcov,apoi pe langa suc am adaugat si pulpa de la mar..Masa asta se da cam la ora 9-10 dim.Dupa ce se obisnuieste cu aceasta masa,poti sa o imbunatatesti adaugand branza calcica si banana.Reteta mea este urmatoarea:branza calcica(250 ml lapte +2 pastile de calciu lactic)+jumatate de banana+un mar ras.Le amesteci fff bine si ii dai sa manance dimineata in loc de sucurile dinainte.Daca vrei poti sa le adaugi si pe ele in acest piure sau poti sa le dai separat.
elymami
elymami
Moderator
Moderator

Mesaje : 69
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 41
Localizare : dambovita

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  alina.elie Sam Noi 27, 2010 6:49 am

nu ne lasa dr sa ii dam suc de fructe sau ceva ce contine lapte diferit de ceea ce consuma el.. e mai sensibil....

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  vera Sam Noi 27, 2010 7:16 am

Doctora mea m-a sfatuit sa incep cu supa din toate zarzavaturile de la 6 luni....eu am inceput de la 4 jumate cu suc de morcovi,mar pe urma banana cu branzica mar cu biscuite,acum am reusit sa le inlocuiesc aproape 3 mese pe zi.....
vera
vera
Moderator
Moderator

Mesaje : 65
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 38
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  bioedina Sam Noi 27, 2010 9:43 pm

Felicitari Alna si succes.
Aici nu se da banana pna ala 10 luni, asa mi-a spus doctora ca acum au interzis, adica medicii, ca multe mamici dau .
Mie mi-a spus asa, Primul sa fie sucul d emorcov, apoi mar , si al treilea aliment supa de legume.Succes voua. Noi nu am avut probleme pana acum, insa avem cu somnul. Fetita mea se trezeste din ora in ora.Acum mami spune sa ducem la un neurolog, sa nu cumva sa aiba probleme pe baza nervoasa ca nu imi doarme noaptea.
Nu mai stiu ce sa fac, sunt franta ,ea asa e de 5 luni. Si culmea ca ziua nu are nimic imi doarme bine,chiar foarte bine, sper sa nu fie probleme. Pupici

bioedina

Mesaje : 33
Data de înscriere : 27/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  bulinutza Dum Noi 28, 2010 2:01 am

bravo alina,ma bucur ca merge bine diversificarea la andrew! :* si eu tot cu suc am inceput,la 3 luni si jumatate ca era prea grasun,apoi pulpa de fructe,apoi supica,piure de legume...la 5 luni si 3 sapta. am bagat carnita de pui,acum la aproape 6 luni si 3 sapt i-am dat peste,ieri i-am dat spanac si l-a mancat si pe-ala desi eu nu suport nici macar culoarea lui Evil or Very Mad e un mancacios,nu a mai luat foarte mult in greutate,cam 500 g pe luna!acum are 11 kg si 74 cm!
bulinutza
bulinutza

Mesaje : 11
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  alina.elie Mier Dec 01, 2010 7:28 am

Merge o duda.. nu mai merge.. vrea cereale numai... ii place sa guste, dar nu prea poate papa bine marul si banana, cerealele fiindu-i mai usor.. de-asta le prefera.. nu stiu daca sa ii dau decat o data la 3 zile mar, apoi, dupa inca 3 zile, banana...

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  vera Mier Dec 01, 2010 8:43 am

Eu zic sa incerci sa ii mai dai cate putin cum ii dadeai si pana acum....asa si Alex al meu nu accepta piureul de legume.i-am dat in fiecare zi cate putin,cat manca el si pe urma a inceput sa-l accepte....sau incerca sa i le combini cu altceva sau nu ai voie?
vera
vera
Moderator
Moderator

Mesaje : 65
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 38
Localizare : BUCURESTI

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  alina.elie Mier Dec 01, 2010 8:49 am

pana la anu' nu am voie sa ii dau altceva... las' ca am sa ii dau decat cate o lingurita, pana se obisnuieste Smile

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

diversificarea alimentatiei Empty Re: diversificarea alimentatiei

Mesaj  raluca Joi Dec 02, 2010 9:49 am

noi am inceput cu supica de legume Smile
raluca
raluca

Mesaje : 12
Data de înscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum