Mamici sincere
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nasterea normala, cu sau fara elidupara

+2
anutza
alina.elie
6 participanți

In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  alina.elie Sam Noi 27, 2010 4:38 am

Eu am nascut de doua ori normal, fara epidurala si recuperarea a fost foarte rapida in ambele cazuri.. prima dat am stat in camera de nasteri vreo 30 min, pt ca nu am stiut sa imping, a doua oara am nascut in 5 min Laughing

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  anutza Sam Noi 27, 2010 4:49 am

si eu am nascut normal fara epidurala si acum sunt insarcinata si tot normal as vrea sa nasc.la prima nastere m-am recuperat f repede si sper asa sa fie si acum Very Happy
anutza
anutza

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 37
Localizare : vaslui

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  alina.elie Sam Noi 27, 2010 5:29 am

anutza, dr-ul meu mi-a zis de la inceput ca a doua sarcina va fi mai usoara, ca nu se ia asa de mult in greutate ca la prima si ca osa nasc mai repede.. dar asta nu se intampla la toate.. la mine asa a fost sa fie... in cate luni esti gravida?

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  anutza Sam Noi 27, 2010 6:42 am

am 15 saptamani Smile
anutza
anutza

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 37
Localizare : vaslui

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  elymami Sam Noi 27, 2010 6:59 am

si eu am nascut normal desi la a doua nastere as fi vrut cezariana. la prima nastere mi s-a rupt apa acasa, am plecat la spital si dupa 12 ore de travaliu am nascut. dar au fost dureri cat de cat suportabile.mai rau a fost dupa, am avut hemoragie pt ca am avut placenta lipita, m-a si taiat, am avut patru fire in afara si doua inauntru.
la a doua nastere a mai rau.am plecat la control, singura, sotul ramasese cu cea mica, iar doctora fiind de garda in acea zi, mi-a facut o injectie, mi-a dat sa beau ceva si mi-a zis sa ma duc acasa sa imi fac bagajul si sa vin inapoi ca azi nasc.am plecat dar in taxi mi s-a facut rau si m-a dus inapoi .au urmat doua ore de chin insuportabil.mi-a pus perfuzii peste perfuzii, dar nu ma calma deloc. a vb sotul meu cu doctora sa imi faca cezariana, dar a zis ca e prea tarziu, ca mai am putin si nasc, ca sunt dilatata. si am nascut. si ca la prima nastere, hemoragie si placenta lipita.
pe amandoi copiii i-am vazut la doua zile de la nastere. dar totul se uita cand sunt copiii sanatosi, cand ii vezi pt prima data, cand il iei la piept si il alaptezi, uiti orice durere si orice chin merita.
elymami
elymami
Moderator
Moderator

Mesaje : 69
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 41
Localizare : dambovita

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  bulinutza Sam Noi 27, 2010 8:24 am

aiiiiiiii,elena chiar dificil!eu nu am avut probleme,am avut o sarcina super usoara,ce-i drept nu am mancat prea mult in schimb am facut multa miscare,am dansat si in luna a 9-a de sarcina si am nascut la 40 de saptamani,cu nastere indusa,normal,cu travaliu de 4 ore,dar nu foarte greu!nasterea a durat 10 minute si fabian a avur 3.600g si 53 cm!am avut 2 fire i exterior pt ca m-au taiat dar m-am vindecat foarte repede,a 3-a zi statea bine in fund!pt mine n-a fost o experienta grea! Very Happy
bulinutza
bulinutza

Mesaje : 11
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  szekelianca Sam Noi 27, 2010 9:14 pm

Si eu am nascut normal,cum am vrut desi toata lumea imi zicea ca o sa ma chinui mult pt ca sunt 2 tot nu m-au convins,intradevar ca am avut un travaliu de 12 ore groaznice dar de nascut am nascut destul de repede,la 8:15 m-au pus pe masa,la 8:25 sa nascut Eric iar la 8:28 sa nascut Sebastian,acum am uitat acele dureri si parca as mai vrea sa trec inca odata prin aceea experienta,sper sa fac o fetita bineinteles ca nu curand,asa peste vreo 4 ani.
szekelianca
szekelianca

Mesaje : 39
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 31
Localizare : Agnita

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  cryss2009 Mar Noi 30, 2010 12:57 am

Eu am nascut normal,fara epidurala pentru ca nu am vrut.....Mi s-a rupt apa la 3 dimineata doar ca nu am avut dureri decat pe la ora 11.....fetita mea s-a nascut la ora 13:25.M-am recuperat mai repede iar la ora 18 am alaptat ptr prima data.Cusatura am avut si eu,abia dupa 2 sapt am putut sa stau in fund dar am uitat tot de dragul puiutului meu sau mica terorista Very Happy bom
cryss2009
cryss2009

Mesaje : 12
Data de înscriere : 26/11/2010
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Sus In jos

Nasterea normala, cu sau fara elidupara Empty Re: Nasterea normala, cu sau fara elidupara

Mesaj  alina.elie Mier Dec 01, 2010 7:42 am

as fi vrut si eu sa mi se rupa apa.. ca in filme Very Happy.. nu am avut insa noroc de asa ceva...si, daca am sa ma angajez, adio... nu mai vreau copii... vreau sa lucrez.,.. 2 sunt suficienti.. mai pastrez din energie si pt nepoti Razz

alina.elie

Mesaje : 47
Data de înscriere : 26/11/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum